Novinky

Velikonoční neděle

Novinky školky

Velikonoční neděle

Říká se též Boží hod Velikonoční nebo Hod boží Velikonoční. Tak jak tak je to den, kdy se slaví vzkříšení Ježíše Krista. V tento den přišla brzy ráno k Ježíšově hrobu Máří Magdalena a spatřila odvalený kámen, který chránil vchod do jeskyně, kde byl Ježíš pohřben. Tělo tam však nenašla. Až do doby, než se jí Ježíš zjevil, myslela, že tělo někdo ukradl. Pak ale uvěřila v jeho zmrtvýchvstání, které hlásali jeho učedníci.

Tento den je tak dnem radosti a veselení se z vítězství života nad smrtí. Slouží se mše, během kterých se světí beránci a mazance. V průběhu mše také hoří paškál – velikonoční svíce, která se zapálila o noční vigilii, tedy mši ze soboty na neděli.

Co můžeme v tento den udělat?

Na Velikonoční neděli se oblečte do nového. Protože je to velmi slavnostní den, uvařte si slavnostní oběd. Například skopové či telecí maso, nádivky apod. Dopřejte si spoustu dobrot. Je taky pěkné dnes obdarovat blízké něčím novým – je to znak nového života. Jestli si některá dívka myslí na mládence, měla by mu dát kousek posvěceného mazance. Stará pověra říká: „Dáte-li kus mazance, dostanete mládence.“

Co bychom dnes neměli dělat?

Dnes rozhodně neuklízejte, neperte, nežehlete! Vždyť se máte dnes veselit a slavit