Novinky

ze všech kategorí

Škaredá středa

Novinky školky

Tento den je památkou na Jidášovu zradu. Protože byl na Ježíše škaredý, říká se této středě škaredá. Prozradil tehdy Ježíše za třicet stříbrných. Proto Ježíše našli a zatkli. Jidáš tuto zradu nakonec neunesl.
V tento den se vymetají saze z komína. Odtud se někdy škaredá středa nazývá též sazometná. A aby se jen neuklízelo, ale bylo i co do bříška, pekly se v tento den Jidáše - sladké pečivo, které svým tvarem připomíná provaz, kterým Jidáš ukončil svůj život. Jidáše se pak snídají další den.
Co můžeme v tento den udělat?
Dnes si můžete upéct Jidáše (videorecept najdete na YouTube kanálu MŠ Bruntál, Okružní 23). Kdo má domeček a na něm komín, měl by podle tradic vymést saze.
Co bychom dnes neměli dělat?
Dnes se rozhodně nesmíme mračit, škaredit nebo být protivní. Hrozí totiž, že by nám to zůstalo. Některé pověry říkají, že by nám to zůstalo celý rok, některé jsou mírnější a slibují nám tento nešvar pouze ve středy.
EXIF [01.01.1970 01:00:00 | ]

Šedivé úterý

Novinky školky

Šedivé (někdy taky žluté) úterý není ničím zvláštní. V tento den se z historického pohledu nestalo nic zvláštního - nekonají se tedy žádné bohoslužby. Každá hospodyňka tak toho využila ve prospěch příprav na Velikonoce - v tento den se tedy mají vymést pavučiny ze všech rohů domu. Některé prameny též uvádí, že bílilo obydlí a myla okna.
Co můžeme v tento den udělat?
Rozhodne nebude na škodu, když se přiblížíme starým tradicím - jarní úklid je teď na místě. Děti mohou rodičům pomoci a uklidit si hračky v pokojíčku, vytřídit ty, se kterými si nehrají.
Co bychom dnes neměli dělat?
Dnes můžete dělat cokoliv. Jen na sebe nebuďte zlí...
EXIF [01.01.1970 01:00:00 | ]

Modré pondělí

Novinky školky

Modré pondělí není podle tradic zvlášť výjimečné. Je to ale den, kdy se kostely zdobí do modra nebo fialova a nekonají se žádné jiné bohoslužby nebo obřady.
V tento den by se nemělo chodit do práce ani jakkoli jinak pracovat, což se v novodobé historii moc nedodržuje. Dříve to bylo dáno podle některých zdrojů proto, že v neděli probíhaly bujaré oslavy památky příchodu Ježíše do Jeruzaléma. Dnes můžeme jen těžko říci, kde je pravda...
Co můžeme v tento den dělat?
Dnes může být celá rodina spolu, hrát hry, dívat se na pohádky, jít se projít ven. Zkrátka a dobře užívat si klid a pohodu a nabírat sílu na úterní úklid.
Co bychom dnes neměli dělat?
Dnes nepracujte ani nedělejte nic namáhavého. Máte před sebou celotýdenní kolotoč činností, tak ať máte energii.

KVĚTNÁ NEDĚLE

Novinky školky

Je prvním významným dnem, který odstartuje Velikonoční, Pašijový či Svatý týden. Je to týden, který znázorňuje poslední týden života Ježíše Krista a na končí jeho vzkříšením. Velikonoce jsou pro křesťany mnohem významnější svátkem než Vánoce. Z mrtvých vstání Ježíše berou jako známku toho, že nic není definitivní, a že všechno má ještě naději. Na květnou neděli se zdobí kostely kočičkami. Ty mají připomínat vstup Ježíše do Jeruzaléma, kdy mu lidé kladli na cestu olivové a palmové větvičky na znamení úcty k němu. Nyní se nechávají v kostelích světit kočičky, či proutky z břízy – lidé si je pak doma dávají do váziček nebo za svaté obrázky a věří, že je posvěcené proutky navedou na správnou cestu a ochrání jejich obydlí.
Co můžeme v tento den udělat? - Jděte se projít na čerstvý vzduch, utrhněte někde kočičky nebo nějaké pěkné proutky a dejte je do vázičky. Budete mít doma určitě veseleji.

Co bychom dnes neměli dělat? - Dnes určitě nic nepečte. Říká se, že by se zapekly všechny květy na stromech a nebyla by žádná úroda.

Zápis do 1. třídy na zš okružní

Novinky školky

Vážení rodiče,
zápisy do základních škol budou v letošním roce probíhat nestandardně a to formou elektronického zápisu. Do školy nemusíte vůbec chodit, vše vyřídíte dálkově - digitálně. Kompletní informace k zápisu do Základní školy Okružní naleznete zde: http://zsbrok.cz/zapis-2020/

YouTube kanál naší školky

Novinky školky

Milí rodiče,
vytvořili jsme pro vás a vaše děti YouTube kanál naší mateřské školy. Zde budeme postupně vkládat videa, písničky, pohádky a další a je již na vás, zda této možnosti využijete. Tento a příští týden vás bude provázet téma Velikonoce. Přihlásit se můžete na tomto odkaze: https://www.youtube.com/channel/UCE7pzRV6oZXAu5Ax7Kc0QdA
Přejeme všem pevné zdraví!

Nápady pro malé i velké

Novinky školky

Milí rodiče,
v současné nelehké chvíli, bychom vám rády nabídly pár námětů na tvoření a zábavu pro vaše děti. Mnozí z vás teď s dětmi tráví mnohem více času, máte možnost si povídat a hrát a třeba vám naše inspirace přijde vhod. Každý týden se budeme snažit nápady doplňovat o aktuální témata.

Výše úplaty za předškolní vzdělávání v době uzavření mateřské školy

Novinky školky

Vážení rodiče,
z důvodu uzavření mateřské školy stanovila ředitelka mateřské školy výši školného na měsíc březen 2020 ve výši 200,- Kč. Platbu za školné a stravné na měsíc duben 2020 prosím neposílejte. Přeplatky za měsíc březen vám budou převedeny na další měsíce, popř. vám budou vráceny na účet.

Uzavření mš do odvolání a ošetřovné

Novinky školky

Vážení rodiče,
od 28. 3. 2020 dochází k prodloužení uzavření mateřských škol do odvolání. Informace naleznete také na stránkách www.mubruntal.cz.
Z důvodu vašich častých dotazů týkajících se OŠETŘOVNÉHO, v příloze přikládám aktuální informace ČSSZ. Rodiče, kteří budou nadále pečovat o své dítě i po 27. 3. 2020 nebudou dle nejnovějších informací potřebovat vystavit novou žádost. Rodiče, kteří již novou žádost obdrželi, nechť si ji uschovají. Po skončení daného měsíce je třeba vyplnit Výkaz péče o dítě (naleznete v příloze) a odevzdat svému zaměstnavateli. V případě potřeby osobní návštěvy v mateřské škole budeme k zastižení v pondělí 30. 3. 2020 v čase od 11.00 hod do 13.00 hod.
Přejeme všem pevné zdraví.

Karanténa a ošetřovné

Novinky školky

Rodiče, kteří mají zájem o vystavení Žádosti o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení, zašlete tuto informaci na email mateřské školy. Potvrzená žádost vám bude naskenována a zaslána zpět.
V příloze naleznete základní informace k čerpání ošetřovného.
Email mateřské školy: skolkabrokr23@raz-dva.cz

UZAVŘENÍ mš

Novinky školky

Vážení rodiče,na základě rozhodnutí zřizovatele, jsou všechny mateřské školy v Bruntále od úterý 17.3. 2020 prozatím do 27.3.2020 uzavřeny. I nadále sledujte web školy, nebo Města Bruntálu.Děkujeme

Informace k provozu mateřských škol

Novinky školky

Vážení rodiče,
mateřské školy v Bruntále prozatím zůstávají otevřeny, nicméně Krizový štáb ORP Bruntál rodičům důrazně doporučuje, aby neposílali děti do mateřské školy, jestliže mají možnost se o ně postarat.
Důvodem ponechání mateřských škol v provozu je zejména snaha o zachování nezbytného provozu organizací zabezpečujících výkon veřejné správy, zdravotních služeb, sociálních služeb, bezpečnosti a dalších.
Provoz mateřských škol bude dále monitorován a může být s okamžitou platností přistoupeno k jiným opatřením, jestliže si to situace vyžádá.
Sledujte stránky www.mubruntal.cz

Pejsek v Mš

Novinky školky


Společně – bezpečně

V úterý 3.3. a ve středu 4.3.2020 navštívila naši mateřskou školu paní

Markéta Hebláková se svým pejskem Rozárkou. Společně dětem předvedli různé situace, které jsme se všichni snažili vyřešit. Např. jak bychom se měli zachovat při setkání s cizím psem, zda si ho bez svolení pána můžeme pohladit nebo na něj jakkoliv sahat. Pejsek také předvedl, jak dobře umí reagovat na různé povely.

Velmi hezky se zapojily i děti – schovávaly Rozárce pamlsky a ona je hledala.

Odvážnější si také mohli vyzkoušet zapnout pejskovi obojek a projít se ním po třídě.

Tato akce se uskutečnila v rámci projektových dnů a díky tomu byla financována ze šablon.

EXIF [30.11.-0001 00:00:00 | NIKON COOLPIX L820]EXIF [03.03.2020 09:18:55 | HUAWEI LLD-L31]EXIF [04.03.2020 09:26:14 | HUAWEI LLD-L31]

Prázdninový provoz

Novinky školky

Vážení rodiče,
V příloze naleznete rozpis provozu mateřských škol zřizovaných Městem Bruntál v období hlavních prázdnin v roce 2020.

Děti u zvířátek

Novinky školky

Návštěva stanice mladých přírodovědců

Ve čtvrtek 20.2.2020 navštívily děti ze tříd Koťátek a Veverek stanici mladých přírodovědců v Bruntále.

Při příchodu nás přivítala paní Rozprýmová , které děti odevzdaly dobroty pro jednotlivá zvířátka. Potom si postupně prohlédly spoustu ježků, králíků, papoušků a plazů. Přitom se dozvěděly spoustu zajímavých informací. Např. čím se živí, co mají nebo nemají rádi a také, jak se o tato zvířátka starat, aby byla spokojená.

Děti byly spokojené, prohlídka se jim líbila a odnesly hodně příjemných zážitků.


EXIF [20.02.2020 09:30:52 | HUAWEI LLD-L31]EXIF [20.02.2020 09:35:17 | HUAWEI LLD-L31]EXIF [20.02.2020 09:40:21 | HUAWEI LLD-L31]